High Performance Success for Ontario Rowers
Team Canada recently competed at the World Rowing Cup II in Poznan, Poland June 21-23. This squad included 18 athletes from Ontario and came home with an impressive collection of 5 medals. The team will continue next to Rotterdam, Netherlands July 12-14 for the World Rowing Cup III. Congratulations and best of luck to the following Ontario athletes representing Canada.
Women’s Eight
Susanne Grainger | London Rowing Club |
Jennifer Martins | Western University Rowing Club |
Kristen Kit | UBC Rowing Club/St. Catharines Rowing Club |
Women’s Pair
Kristin Bauder | Middlesex-Western Rowing Club |
Lisa Roman | Middlesex-Western Rowing Club |
Women’s Four
Christine Roper | Ottawa Rowing Club |
Lightweight Women’s Double
Jennifer Casson | Kingston Rowing Club |
Lightweight Women’s Single – GOLD
Jill Moffatt | UWO Boat Club |
Women’s Single – BRONZE
Carling Zeeman | Sudbury Rowing Club |
Men’s Pair – BRONZE
Conlin McCabe | Brockville Rowing Club |
Men’s Pair
David DeGroot | Brock University Rowing Club |
Tim Schrijver | Brock University Rowing Club |
Men’s Eight – BRONZE
Gavin Stone | Queen’s University Rowing Club |
Mackenzie Copp | Western University Rowing Club |
Taylor Perry | Leander Boat Club |
Will Crothers | Kingston Rowing Club |
Lesley Thompson-Willie | London Rowing Club |
Men’s Double
Matthew Buie | St. Catharines Rowing Club |
Full results can be found on the World Rowing website.
Following the RCA Speed Orders earlier this month, a number of Ontario athletes were invited to participate in the National Team Selection process in Victoria, BC. From this athlete pool, 34 Ontario athletes were selected to the Pan American Games, U23, and U21 national teams. These athletes will compete at the Pan American Games, U23 World Championships and U21 Trans-Tasman Series, respectively later this summer. Congratulations and best of luck to the following Ontario athletes and coaches:
Pan American Games Team
Lightweight Women’s Double
Kate Haber | Owen Sound, ON |
Jaclyn Stelmaszyk | Uxbridge, ON |
Women’s Double
Shannon Kennedy | Toronto, ON |
Lightweight Men’s Double
Alex Bernst | Ottawa, ON |
Joshua King | Ottawa, ON |
Men’s Double
Luc Brodeur | St. Catharines, ON |
Graham Peeters | Omemee, ON |
Men’s Single
Matthew Finley | St. Catharines, ON |
Coaches
Carol Love | Peterborough, ON |
Dane Lawson | Brockville, ON |
Under 23 World Rowing Championship Team
Women’s Four
Charlotte Deacon | Kingston Rowing Club/Queen’s University Rowing Club |
Claire Dirks | Havergal Rowing Club |
Women’s Cox Four
Isabel Ruby-Hill | Branksome Hall Rowing |
Megan Stellato | Havergal Rowing Club |
Women’s Quad
Grace VandenBroek | Peterborough Rowing Club |
Women’s Double
Yara Ensminger | Don Rowing Club |
Women’s Single
Louise Munro | Queen’s University Rowing Club |
Men’s Eight
Charles Alexander | Sudbury Rowing Club/Laurentian University |
Curtis Ames | Calgary Rowing Club/ UWO Boat Club |
Nicholas Everett | Brockville Rowing Club |
Luke Gadsdon | Leander Boat Club |
Nicholas Tavares | South Niagara Rowing Club |
Men’s Double
Michael Bryenton | Kingston Rowing Club/Queen’s University Rowing Club |
Lightweight Men’s Single
Spencer Kielar | Guelph Rowing Club |
Under 21 Trans-Tasman Series Team
Women’s Team
Alexis Cronk | University of Toronto |
Lauren Gadsdon | St. Catharines Rowing Club/UWO Boat Club |
Jordan Isnor | Nanaimo Rowing Club/Brock University Rowing Club |
Kyra Urabe | UWO Boat Club |
Men’s Team
Jonathan Cinquina | London Rowing Club/UWO BC |
Thomas Markewich | Regina Rowing Club/Brock University Rowing Club |
Sam Stewart | London Rowing Club/Brock University Rowing Club |